Razlozi pokretanja studija

Studij se ustrojava sa svrhom da se diplomiranim pravnicima /magistrima prava, ekonomistima te diplomantima drugih struka čija je profesionalna djelatnost vezana uz trgovačka društva omogući sustavno, cjelovito stjecanje znanja iz pravnih disciplina trgovačkog prava, prava društava i financijskog prava i s time povezanih znanstvenih disciplina, koja su potrebna za učinkovito upravljanje financijskim i njima povezanim aspektima poslovanja trgovačkih društava.

Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci uočio je nedostatak studijskih programa koji su prilagođeni specifičnim potrebama stručnjaka koji su profesionalno vezani za trgovačka društva, jer dosadašnji sustav izobrazbe nije vodio računa o potrebi usvajanja interdisciplinarnih znanja. Zbog toga su kao nositelji kolegija angažirani su i sveučilišni nastavnici ekonomske struke, kao i psiholozi. Kako bi se studij maksimalno približio potrebama polaznika koji uz teorijska znanja trebaju i ona praktična, predviđeno je sudjelovanje stručnjaka iz financijskih institucija, regulatornih i nadzornih institucija, odvjetnika, sudaca i sl.

S obzirom da se pravnici u praksi različito profiliraju ovisno o tome jesu li zaposleni u korporaciji (tzv. inhouse lawyers) ili se materijom trgovačkih društava bave kao konzultanti, suci, odvjetnici, javni bilježnici ili državni odvjetnici osobitost studija je da se izobrazba usmjerava u drugom semestru kroz dva modula.

U prvom modulu je naglasak na uspostavi financijske discipline unutar samog trgovačkog društva. Zahtjevi financijske transparentnosti poslovanja trgovačkog društva u pravu društava se neprekidno povećavaju. Stoga se upravo odgovornosti i transparentnosti poslovanja u trgovačkom društvu posvećuje velika pozornost. Kroz nastavne sadržaje drugog modula stječu se znanja o pravnim institutima koji trgovačkim društvima, posebice u kontekstu prekograničnog obavljanja njihove poslovne djelatnosti omogućuju olakšanje poslovanja ili prisilnu realizaciju nenamirenih tražbina. Interes za potonja znanja mogu imati naročito osobe koje kao odvjetnici zastupaju interese trgovačkih društava pri njihovu utuženju ili ovrsi.