Zaštita korisnika na hrvatskom i europskom tržištu financijskih usluga

O projektu

Vrsta potpore: potpora UNIRI za istraživanjakoja se nastavljaju na dosadašnje znanstveno recenzirane i financirane projekte MZOS-a, odnosno potpora za istraživački tim s najmanje 5 istraživača
Broj potpore:  13.08.1.2.01
Datum sklapanja ugovora o potpori: 12. ožujka 2014.
Voditeljica: prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc

Sadržaj projekta

Istražit će se financijska usluga koju pružaju investitori rizičnog kapitala te njihovo novo pravno uređenja na razini EU-a i RH-a. Ispitat će na koji način ta financijska usluga i druge povezane financijske usluge potiču komercijalizaciju znanstvenih (sveučilišnih) istraživanja, puteve njihove komercijalizacije kroz tzv. spin-off i start up društva. Razradit će se pravni aspekti i pretpostavke pod kojima se pruža ta usluga (porezni, ugovorni, statusni, aspekti tržišta kapitala, uloga instituta preuzimanja, tržišnog natjecanja, kao i aspekti mjerodavnog prava i nadležnosti). U uvjetima recesije raste važnost fondova rizičnog kapitala jer su oni spremni uložiti u trgovačka društva s većim rizikom od onog koji je prihvatljiv za banke. Ta brzo rastuća društva u svojoj imovini nemaju značajniju materijalnu imovinu, ali imaju intelektualno vlasništvo s visokim tržišnim potencijalom. Strukturiranje te transakcije je kompleksno i zahtijeva brojna znanja iz specijalističkih pravnih disciplina. Kvalitetno pravno strukturiranje tih oblika ulaganja omogućit će bolje iskorištavanje intelektualnog potencijala kroz identifikaciju regulatornih rizika i načina njihova rješavanja. Kombinirat će se analiza pravnih rješenja s empirijskim istraživanjem koje se provodi u drugoj godini istraživanja.
Ovo istraživanje ojačati će istraživački portfelj PRAVRI-a, ali i povezati rezultate istraživanja s točkom njihove komercijalizacije odnosno mogućnost razvoja i unaprjeđenja poslovnih modela koje razvija STEPRI, a na temelju danih pravnih inputa. Nastavak ovog istraživanja omogućit će dodatno znanstveno profiliranje istraživačkog portfelja znanstvenika PRAVRI-a koji djeluju unutar četiri katedre (Katedre za trgovačko pravo i pravo društava, Katedre za financijsko pravo, Katedre za europsko i međunarodno privatno pravo, Katedre za građansko pravo) i dva zavoda (Zavoda za pravo društava i financijsko pravo i Zavoda za europsko i usporedno zakonodavstvo), a omogućit će bolje prožimanje cjelokupnog istraživačkog portfelja na razini sveučilišta.

Ključne riječi: zaštita korisnika, tržište financijskih usluga, hrvatsko pravo, europsko pravo

Istraživački tim

Članovi osnovnog tima:
prof. dr. sc. Edita Čulinović-Herc, voditeljica

prof. dr. sc. Nataša Žunić Kovačević, istraživačica

prof. dr. sc. Dionis Jurić, istraživač

doc. dr. sc. Ivana Kunda, istraživačica

doc. dr. sc. Vlatka Butorac Malnar, istraživačica

doc. dr .sc. Loris Belanić, istraživač

dr. sc. Antonija Zubović, viša asistentica/postdoktorandica

Mihaela Braut Filipović, znanstvena novakinja/doktorandica

Stjepan Gadžo, znanstveni novak/doktorand