Održana Međunarodna znanstvena konferencija „LAW, SOCIETY AND HUMAN RIGHTS IN THE DIGITAL AGE“

Zahtjeva li zaštita ljudskih prava u digitalnom svijetu i online okruženju razvoj novih standarda i pravila? Koje nove izazove primjena umjetne inteligencije donosi pravnoj struci, ali i razvoju društva općenito? Hoće li umjetna inteligencija zamijeniti pravnike i koliko se možemo pouzdati u njene rezultate? Je li uopće moguće zaštiti privatnost, osigurati transparentnost, pravednost i provjerljivost sustava umjetne inteligencije? Kakvu ulogu igraju podaci, ali i jezik kojim se takvi sustavi „hrane“? O svemu navedenom i puno šire raspravljalo se na konferenciji „Law, society and human rights in the digital age“, održanoj 27. travnja 2023. godine na Pravnom fakultetu u Rijeci u hibridnom obliku. Uz sudjelovanje i izlaganja eminentnih znanstvenika i stručnjaka iz prakse, predstavljeni su različiti smjerovi razvoja regulacije umjetne inteligencije te otvorena mnoga nova pitanja za neke buduće rasprave.

Konferenciju su suorganizirali Pravni fakultet u Rijeci, Međusveučilišni centar izvrsnosti Opatija te Cost Action CA19143 - Global Digital Human Rights Network (GDHRNet).