Održana radionica o socijalnopravnom statusu sportaša u olimpijskim sportovima

U utorak 21.11.2023. godine u sjedištu Hrvatskog odbojkaškog saveza u Zagrebu održana je radionica o socijalnopravnom statusu sportaša u olimpijskim sportovima. Radionica je održana u organizaciji Sveučilišta u Rijeci, Pravnog fakulteta i njegova Centra za sportsko pravo, politike u sportu i sportsku diplomaciju, voditelja Centra i regionalnog koordinatora na projektu izv. prof. Vanje Smokvine.

Riječ je o projektnoj aktivnosti Erasmus + sport projekta „SOPROS“ na kojoj su sudjelovali Tomislav Družak, državni tajnik Ministarstva turizma i sporta RH; Josipa Klišanin, načelnica sektora za rad pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike RH; Biserka Vrbek, prof. dr. Romana Caput Jogunica i Snježana Pejčić ispred Hrvatskog olimpijskog odbora te Blanka Vlašić, predsjednica Komisije sportaša HOO-a; Frane Žanić, predsjednik i Valentina Bifflin direktorica Hrvatskog odbojkaškog saveza; Zoran Primorac, predsjednik Hrvatskog stolnoteniskog saveza; Luka Jakovčev ispred Hrvatskog vaterpolo saveza; atletičar Bruno Erent ispred Hrvatskog atletskog saveza; Mario Jurić, predsjednik Hrvatske udruge „Nogometni sindikat“; Marija Anzulović ispred Hrvatskog kluba olimpijaca; Suzana Šop, glavna tajnica Sportskog saveza Grada Zagreba te Katja Luketić, tajnica Zajednice sportova PGŽ-a.

Cilj radionice je bio dionicima u sportu i sportašima predstaviti projekt SOPROS, raspraviti problematiku socijalnopravnog statusa sportašica i sportaša u olimpijskim sportovima u RH, te predstaviti alate za samoprocjenu putem kojih će članovi projektnog tima prikupiti podatke od strane dionika u sportu kako bi iznijeli svoje zaključke i prijedloge za unaprjeđenje statusa sportašica i sportaša na razini Europske unije i njenih država članica, a uz potporu partnera - Međunarodne organizacije rada (ILO), EU Athletes (udruženja sportaša); EASE (udruženja poslodavaca u sportu) te European Olympic Academies kao partnera na projektu.