Stranci kao stjecatelji prava vlasništva nekretnina prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Dr. sc. Vesna Tomljenović, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 347.232(497.5)
        341.95(497.5)
Ur.: 5. studenoga 1997.
Pr.: 17. veljače 1998.
Izvorni znanstveni članak

Pravni položaj stranaca pri stjecanju prava vlasništva na nekretninama u tuzemstvu jedno je od pitanja od posebnog interesa za svaku državu. Stoga se regulira pravilima neposredne primjene, koja isključuju mogućnost primjene stranog prava. Režim stjecanja prava vlasništva na nekretninama u Hrvatskoj regulira od 1. siječnja 1997. godine Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Autorica u ovom članku analizira uvjete i postupak kojim stranci stječu vlasništvo na nekretninama, pokušavajući odgovoriti na pitanje uspijeva li novi Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima pronaći kompromis između dva oprečna zahtjeva: izjednačenja privatnopravnog položaja stranaca s onim domaćih državljana, s jedne strane, a s druge, zaštite državnih interesa spram raspolaganja nekretninama na njenom području.

Ključne riječi: stranci, pravo vlasništva, nekretnine.