Neka pitanja pomorskog prava u Rapskom statutu

Dr. sc. Željko Bartulović, asistent
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 347.79(497.5)(093)
Ur.: 10. ožujka 1999.
Pr.: 17. ožujka 1999.
Pregledni članak

U ovom radu autor obrađuje neka pitanja pomorskog prava u Rapskom statutu iz XIV. st. U uvodnom dijelu navode se vrela koja su utjecala na razvoj pomorskog prava na Jadranu. U središnjem dijelu rada obrađena su pitanja: ugovora između mornara i brodovlasnika, pomorskih ugovora, odgovornosti mornara, naknade štete (havarije), nalaza stvari na moru i brodske opreme.
U pomorskom pravu Rapskoga statuta, ali i drugih statuta na hrvatskoj obali Jadrana, uz postojanje velike autonomije i različitosti rješenja, ipak treba tražiti utjecaj i pratiti slijed povijesnog razvoja rimskog prava, poglavito srednjovjekovnih promjena u okviru bizantskog prava, te utjecaja putem mletačkih propisa. Sve ukazuje da je i hrvatsko srednjovjekovno pomorsko pravo dio europske pravne povijesti i njenih razvojnih tokova.