Obilježja ponašanja maloljentih delinkvenata kao kriterij za izricanje odgojnih mjera

Dr. sc. Ljiljana Mikšaj - Todorović, docent
Edukacijsko - rehabilitacijski fakultet u Zagrebu

UDK: 343.241
       343.224.1
Ur.: 24. studenog 1997.
Pr.: 5. lipnja 1998.
Izvorni znanstveni članak

Prilikom izricanja odgojnih mjera sudovi za maloljetnike uzimaju u obzir različite kriterije. Jedan od njih su i obilježja ponašanja maloljetnih delinkvenata. Cilj je rada ispitati koliko ta obilježja utječu na to hoće li sud izreći izvanzavodsku ili zavodsku odgojnu mjeru. Istraživanje je provedeno na uzorku od 1557 maloljetnih delinkvenata u Hrvatskoj kojima je, u dvanaestogodišnjem razdoblju, izrečena neka odgojna mjera. Rezultati pokazuju da ponašanja kao što su skitnja, bježanje od kuće i druženje s asocijalnim osobama značajno povećavaju vjerojatnost izricanja zavodskih odgojnih mjera. Ipak, u slučaju prisutnosti ovih ponašanja sud relativno često izriče i disciplinske odgojne mjere i mjeru pojačane brige i nadzora. O ovim rezultatima raspravlja se u kontekstu drugih kriterija koje sud uzima u obzir, prvenstveno vrste i težine kaznenog djela i obiteljskih prilika.

Ključne riječi: maloljetnici, delinkventi, odluka suda, kriteriji, poremećaji u ponašanju.