Teorijsko razgraničenje i utemeljenje sociologije prava

Dr. sc. Mijo Biličić, izvanredni profesor
Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 316::34
Ur.: 26. siječnja 1998.
Pr.: 19. lipnja 1998.
Pregledni članak

Zbog pojednostavljenih definiranja prava, sociologije i sociologije prava dolazi do teškoća njihova razgraničenja, do negiranja sociologije prava ili do njezina uključivanja u pravnu znanost. Autor polazi od složenijih i točnijih određenja i dokazuje da sociologija prava ima vlastitu sociologijsku teorijsku osnovicu, da je ta osnovica razlikuje od pravne znanosti i određuje njen predmet i istraživačke probleme. Teorijsku osnovicu sociologije prava autor izlaže kroz opće pojmove sociologijske teorije Durkheima, Parsonsa i Gurvitcha i kroz određenja sociologije prava od više znanstvenika. Izvedeno teorijsko utemeljenje sociologije prava okupljeno je oko pojma socijalne kontrole.

Ključne riječi: pojednostavljene definicije, odnos prava i društva, opći pojmovi sociologijske teorije, teorija sociologije prava, socijalna kontrola.