Osnivanje prava građenja

Ur.: 1. ožujka 1999.
Pr.: 29. ožujka 1999.
Izvorni znanstveni članak

Pravo građenja koje pravno odvaja zgradu od zemljišta, preuzimajući ulogu zemljišta u pravnom smislu, osniva se dvostrukom uknjižbom u zemljišnu knjigu na temelju pravnog posla kojemu je cilj osnivanje prava građenja ili pravomoćne sudske odluke donijete u ostavinskom postupku ili u postupku geometrijske diobe nekretnina. Pošto se uknjiži, pravo građenja smatra se osnovanim u trenutku kad je sudu bio podnijet zahtjev za upis u zemljišnu knjigu. Kada zemljište koje se opterećuje pravom građenja nije upisano u zemljišnu knjigu, pravo građenja se osniva polaganjem kod suda gornjih isprava propisno ovjerovljenih s klauzulom intabulandi. Prirodni i slučajni sastojci pravnog posla o osnivanju ili preinaci sadržaja prava građenja postaju sastavni dio toga prava upisom u zemljišnu knjigu, inače imaju obveznopravni karakter. Pravo građenja stječe se s povjerenjem u zemljišne knjige, a između više potencijalnih stjecatelja to pravo stječe onaj koji bona fide prvi podnese zahtjev za upis u zemljišnu knjigu.

Ključne riječi: pravo građenja, zemljište, zgrada, pravni posao, sudska odluka, tabularna isprava, uknjižba.