Odgovornost pravnih oseb za kazniva dejanja v Sloveniji

Odgovornost pravnih osoba za kaznena djela u Sloveniji

Dr. sc. Vid Jakulin, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Ljubljani

UDK: 343.222(497.4)
Ur.: 3. svibnja 1999.
Pr.: 8. lipnja 1999.
Pregledni članak

Autor raspravlja o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela u Sloveniji. Odgovornost pravnih osoba za kaznena djela nije uređena kaznenim zakonikom već je to prepušteno posebnom zakonu. Temelj odgovornosti pravne osobe za kaznena djela, prema mišljenju autora, jest u njihovom doprinosu nastanku nedozvoljene pravne posljedice ili održavanju protuzakonitog stanja koje se očituje u nedozvoljenoj pravnoj posljedici. Pravna osoba doduše ne može izvršiti one radnje fizičke osobe, koje kazneni zakonik uređuje kao kaznena djela, ali to ne znači da pravna osoba ne može preko svojih organa odlučujuće doprinijeti kaznenom djelu. Upravo ponašanje organa jedne pravne osobe, kao što su zloporaba ovlaštenja ili propuštanje dužnog nadzora, predstavljaju temelj prijekora i samostalne odgovornosti. Osnova prijekora upućuje na to da se ovdje ne radi o objektivnoj odgovornosti, nego o posebnom obliku kaznene odgovornosti, primjerenoj pravnoj osobi.

Ključne riječi: pravna osoba, kaznena odgovornost pravnih osoba.