Kaznena jurisdikcija Republike Hrvatske nad pripadnicima SFOR-a

Ur.: 10. svibnja 1999.
Pr.: 18. svibnja 2000.
Pregledni članak

Prema kaznenom zakonodavstvu Republike Hrvatske (skraćeno: RH) kada se ustanovi da je kazneno djelo počinjeno na njezinom državnom području, primjena hrvatskih zakona obvezatna je bez obzira da li je počinitelj kaznenog djela državljanin RH, stranac ili apatrid, bez obzira ima li prebivalište u RH ili u inozemstvu, te neovisno da li je djelo počinjeno prema hrvatskom ili prema stranom državljaninu, protiv RH ili strane države, protiv hrvatskih ili stranih pravnih dobara. Iznimno je od toga isključena, na temelju Sporazuma između RH i NATO-a o pravnom položaju NATO-a i njegovog osoblja, koji je potpisan 21. 11. 1995. u Daytonu, kaznena jurisdikcija RH nad pripadnicima SFOR-a koji na njezinom državnom području počine kazneno djelo. Iako isključiva jurisdikcija RH glede svih kaznenih djela koja bi na njezinom državnom području počinili pripadnici SFOR-a ne bi sa stajališta interesa RH značila i poželjno rješenje kada kaznenim djelom nisu povrijeđene vrijednosti koje ona štiti svojim zakonodavstvom, postojeće uređenje nepovoljno je za RH, jer u potpunosti isključuje njezinu kaznenu jurisdikciju. Radi se o uređenju svojstvenom praksi provedbe mirovnih operacija, kada se državama šiljateljicama priznaju široke jurisdikcijske ovlasti, jer presumpcija koja favorizira teritorijalnu jurisdikciju najčešće nije primjenjiva budući da lokalna vlast obično ne funkcionira zbog poremećaja javnog poretka. Kako se, međutim, u RH ne provodi mirovna operacija, imunitet pripadnika SFOR-a od njezine kaznene jurisdikcije predstavlja nelogično rješenje podložno kritici sa stajališta međunarodne prakse uređivanja pravnog položaja stranih vojnih snaga u miru. U prilog tome autori pružaju raščlambu relevantnih odredaba brojnih međunarodnih ugovora o pravnom položaju stranih vojnih snaga, kao i prakse država, u sklapanju i primjeni tih ugovora. Zaključuju, međutim, kako je predmetni Sporazum na snazi, te pravno obvezuje RH koja ga je dužna bona fide i u cijelosti izvršavati.

Ključne riječi: kazneno djelo, jurisdikcija, državno područje, SFOR,
međunarodni ugovor.