Pravni status maloljetnih počinitelja kaznenih djela u novom hrvatskom zakonodavstvu

Dr. sc. Velinka Grozdanić, izvanredni profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 343.915(497.5)
        343.224.1(497.5)
          343.225(497.5)
Ur.: 30. svibnja 1999.
Pr.: 10. lipnja 1999.
Izlaganje sa znanstvenog skupa

Danas, na kraju dvadesetog stoljeća, društvo je u pogledu maloljetničke delinkvencije pred velikim izazovom, ali i pred velikom obvezom. Statistički podaci neumoljivo upozoravaju na porast maloljetničkog kriminaliteta, i to osobito onog nasilne fenomenologije i sve teže razumljivije etiologije, a isto tako i na porast recidivizma u maloljetnika, dovodeći u pitanje postojeći sustav kaznenopravnog reagiranja prema maloljetnim delinkventima, ali i potičući traženje novih načina u sprječavanju kriminaliteta mladih. U tom nastojanju u Hrvatskoj je donijet novi Zakon o sudovima za mladež, čija nova rješenja i njihova primjena u praksi predstavljaju temeljne sadržaje ovog rada, uz analizu nekih odredbi, također novog, Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, koje se odnose na maloljetne osobe (nedelinkvente i neubrojive delinkvente).

Ključne riječi: maloljetnici, delinkventi, Zakon o sudovima za
mladež, Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.