La protezione del consumatore nella Comunità Europea con particolare riguardo ai contratti

Dr. sc. Gian Antonio Benacchio, professore ordinario Facoltà di Giurisprudenza
Università di Trento
UDK: 347.451.031
          366::061.1EU
Ur.: 2. siječnja 2001.
Pr.: 25. siječnja 2001.
Izvorni znanstveni članak
  Zaštita potrošača u Europskoj zajednici s posebnim osvrtom na ugovore

Ovaj rad raščlanjuje skup propisa Zajednice koji uređuju zaštitu potrošača. S obzirom da se ovim pojmom uobičajeno mogu označavati zaštita zdravlja, naknada pretrpljene štete, ali i zaštita ekonomskih interesa, autor pojašnjava da se analiza usredotočuje na ovo potonje značenje te da se, još preciznije, usredotočuje na režim Zajednice koji se odnosi na ugovore između trgovačkog društva i potrošača, a čije najvažnije i znakovite karakteristike razlaže. Autor ukazuje kako je ovaj skup propisa uveo značajne materijalne izmjene u odnosu na tradicionalna polazišta većine europskih građanskih zakonika, i to u mjeri da čini jedan potpuni i samostalni sustav ugovornog prava za posebne slučajeve čije se odredbe značajno razlikuju od uređenja općeg ugovornog prava. Potrebe jedinstvenog europskog tržišta nametnule su svim državama Zajednice nova, uniformna pravila koja, s jedne strane, osiguravaju materijalno jednako postupanje sa svim gospodarskim subjektima u izravnom doticaju s građanima-potrošačima, a s druge strane, pružaju zaštitu potonjima u novim, sve modernijim formama i načinima sklapanja ugovora. Pravo raskida bez navođenja razloga ili opravdanja te pravo na izrazito detaljne i precizne informacije dva su najvažnija aspekta novog europskog ugovornog prava, zahvaljujući kojemu se danas u svim državama Zajednice potrošačima priznaju prava koja su još prije nekoliko godina bila nezamisliva.

Ključne riječi: zaštita potrošača, ugovori s potrošačima, pravo raskida, privatno pravo Europske zajednice.