Opozicijski postupak u novom hrvatskom žigovnom pravu

Dragan Zlatović, dipl. iur.
Ravnatelj Šibenskog kazališta, Šibenik
UDK: 347.772(497.5)
Ur.: 4. listopada 2000.
Pr.: 13. prosinca 2000.
Prethodno priopćenje

Zaštita industrijskog vlasništva u funkciji ekonomskog razvitka nije još u Republici Hrvatskoj u potpunosti prisutna, pa tako ni na području upravnopravne zaštite žiga. Kako je u Hrvatskoj izmijenjeno žigovno zakonodavstvo, autor u ovom radu, polazeći od modernih međunarodnopravnih rješenja, iskustava inozemnih nacionalnih sustava i pravne prakse, razmatra karakteristike instituta prigovora na objavljenu prijavu žiga, novog instituta po Zakonu o žigu iz 1999. godine. Relativni uvjeti zaštite se ne raspravljaju po službenoj dužnosti, nego isključivo na traženje nositelja ranijeg prava ili drugog zakonskog ovlaštenika koji se odluče podnijeti prigovor u roku tri mjeseca po objavi prijave žiga. Autor predlaže određene zakonodavne poboljšice koje bi se mogle uključiti u neku predstojeću novelu hrvatskog žigovnog prava.

Ključne riječi: opozicijski postupak, žig, pravo industrijskog vlasništva.