Stjecanje prava vlasništva i drugih stvarnih prava s povjerenjem u zemljišne knjige i učinci pravnog posla o otuđenju tuđe nekretnine

Dr. sc. Petar Simonetti, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 347.232

Ur.: 15. prosinca 2000.
Pr.: 28. prosinca 2000.
Pregledni članak

Pravo vlasništva s povjerenjem u zemljišne knjige stječe osoba koja u trenutku sklapanja pravnog posla, a i u trenutku podnošenja zahtjeva (prijedloga) za uknjižbu sudu, nije znala niti je s obzirom na okolnosti imala dovoljno razloga posumnjati u to da nekretnina pripada otuđivatelju koji je upisan kao vlasnik, ali samo pod pretpostavkom da joj upis ne bude izbrisan zbog nevaljanosti upisa prava vlasništva otuđivatelja. Zahtjev za brisanje može podnijeti samo osoba koja je upisom prava vlasništva otuđivatelja povrijeđena u svome knjižnom pravu vlasništva, i to u roku od tri godine od kada je bio zatražen upis prava vlasništva otuđivatelja, odnosno u roku od šezdeset dana od proteka petnaestodnevnog roka za žalbu protiv rješenja kojim je sud dopustio neistiniti upis. S povjerenjem u zemljišne knjige, u dobroj vjeri, stječe se vlasništvo nekretnine bez tuđih prava, tereta i ograničenja koja nisu bila upisana u zemljišnu knjigu, osim onih prava, tereta i ograničenja koja postoje na temelju samoga zakona, a ne upisuju se u zemljišnu knjigu. Pod istim pretpostavkama kao i pravo vlasništva stječu se i druga stvarna prava koja je osnovao vlasnik nekretnine ili otuđio nositelj tih prava.

Budući da se samim pravnim poslom kojemu je cilj stjecanje prava vlasništva (prodaja, zamjena, darovanje, legat itd.) ne stječe pravo vlasništva, već na temelju njega nastaje samo pravo i obveza prijenosa prava vlasništva, pravni posao o otuđenju tuđe nekretnine nema učinka prema njenom vlasniku, već obvezuje otuđivatelja da priskrbi pravo vlasništva stjecatelju. Pod odložnim uvjetom valjan je pravni posao o otuđenju određene nekretnine iz suvlasničke zajednice ili iz ostavine, pa i pravni posao o otuđenju nasljednog dijela. Ali je ništav pravni posao o otuđenju nasljedstva ili legata kome se otuđivatelj nada. Ništava je i odredba sporazuma o ustupanju i raspodjeli dobara koja se budu zatekla u ostavini ustupitelja, kao i odredba ugovora o doživotnom uzdržavanju glede stvari koje ne pripadaju primatelju uzdržavanja u trenutku zaključenja toga ugovora.
Ključne riječi: vlasništvo, stjecanje, dobra vjera, povjerenje u zemljišne knjige, pravni posao, otuđenje tuđe nekretnine