Sadržaj i karakter predloženih promjena Zakona o radu

Dr. sc. Marinko Đ. Učur, izvanredni profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 349.2/.3(497.5)(094.5)
Ur.: 21. prosinca 2000.
Pr.: 15. siječnja 2001.
Stručni članak
  Zakon o radu donio je Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske 17. svibnja 1995. godine. Nakon pet godina predlažu se izmjene i dopune toga propisnika.

Zakon o izmjenama i dopunama, u formi prijedloga, nalazi se u saborskoj proceduri od 3. srpnja 2000. godine. Utvrđena je ustavna osnova za donošenje zakona, stanje odnosa, prijedlog za promjene pojedinih odredbi i obrazložene su predložene izmjene i dopune s očekivanim posljedicama. Skoro u svakom dijelu (glavi) Zakona o radu ima izmjena odnosno dopuna. Najviše je onih koji, uvažavajući sudsku i drugu praksu, mijenjaju ili dopunjuju pojedine odredbe o zasnivanju radnog odnosa, zaštiti maloljetnika, majčinstva i zaposlenika nesposobnih za rad, ali su značajnije one koje se odnose na plaću, kolektivni ugovor i štrajk.

U ovom radu daje se pregled predloženih promjena i dopuna Zakona o radu i neke sugestije i prijedlozi za njihovo poboljšanje.
Ključne riječi: Zakon o radu, izmjene i dopune, ugovor o radu, plaća, kolektivni ugovor, štrajk.