Teorija interesa i interesnog djelovanja u društvu

Dr.sc. Mijo Biličić, izvanredni profesor
Pomorski Fakultet sveučilišta u Rijeci

UDK:316.626
Ur.:14.ožujka 2002
Pr.4. studenog 2002
Pregledni znanstveni članak

Autor izlaže teorijske spoznaje o interesima u više aspekata. U prvom govori o građanskomkonstituiranju društva na bazi pojedinačnih interesa i razumijevanju tog procesa kroz misli vodećih teoretičara te o perspektivi interesno zasnovanog društva. U drugom aspektu autor razmatra društvene funkcije interesa. U trećem aspektu propituje organske i emotivne izvore interesa u pojedinaca, važnost interesa za institucije i njihovo djelovanje u organizacijama. U četvrtom aspektu autor dokazuje kroz postavke pluralističke, elitističke i marksističke teorije,te kroz postavke teorije prisile i integracije da su posebni ili društveno grupni interesi određujući za društvenu strukturu, politiku i pravo. U petom aspektu autor definira opći interes kao sintezu posebnih interesa, kao sintezu oblika općeg interesa i kao pridržavanje određenih načina dolaženja do onog što je opće. Na kraju, autor ističe potrebu onemogućavanja zloupotrebe općeg interesa od strane privilegiranih.

Ključne riječi: pojedinačni interes, liberalizam, konstitucija društva, izvori interesa, zajednički i posebni interesi, opći interes