Načelo savjesnosti i poštenja u obveznom pravu

Mr. sc. Marko Baretić, asistent
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

UDK: 347,441,62
Ur.: 13. siječnja 2003.
Pr.: 5. veljače 2003.
Pregledni znanstveni članak

Autor analizira pravnu narav, pojam, odnos prema sličnim institutima, funkcije, sadržaj, pravne posljedice i područje djelovanja načela savjesnosti i poštenja u našem pravu. Pritom se služi povijesnopravnom i usporednopravnom metodom. Autor pristaje uz uvriježeno mišljenje da je to načelo pravni standard kojim se konkretizira glavna činidba u obveznopravnom odnosu, kojim se stranama u tom odnosu nameću neke dopunske obveze te kojim se subjekte ograničava u izvršavanju njihovih prava. Izražava, međutim, određene rezerve u pogledu djelovanja tog načela nakon prestanka ugovornog odnosa te u pogledu stava da se tim načelom korigiraju nepravična rješenja koja proizlaze iz promijenjenih okolnosti. Temeljem analize funkcija tog načela te analize etimologije izraza koji se koriste u stranim pravnim porecima za označavanje tog načela, zaključuje da bi to načelo bilo primjerenije nazivati načelo poštenja i povjerenja.

Ključne riječi: načelo savjesnosti i poštenja, načela obveznog prava, dobra vjera