Marginalizacija i stigmatizacija u pregovaranju o riziku

Dr. sc. Ognjen Čaldarović, redoviti profesor Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

UDK: 316.334.52
       316.647.8
Ur.: 21. ožujka 2003.
Pr. 3. travnja 2003.
Izvorni znanstveni članak

U radu se razmatraju aspekti procesa marginalizacije i stigmatizacije u slučajevima kada se rizik uvodi u lokalne kontekste. Izlažu se osnovni procesi koji se tada najčešće razvijaju te se navode neki osnovni elementi kojim bi se proces stigmatizacije i marginalizacije mogao ublažiti ili otkloniti. U tom se smislu raspravlja o ideji jednakosti i nejednakosti u raspodjeli rizika, o utjecaju "NIMBY" sindroma u raspravama o riziku te o potrebi racionaliziranja rasprave o rizicima. Ukazuje se na različitosti djelovanja lokalnog konteksta, različitih javnosti (lokalne, ekspertne, pasivne, aktivne) te na postupan rast elemenata civilnog društva koji će i u Hrvatskoj, najvjerojatnije, u budućnosti dovesti do smanjenja marginalizacije i stigmatizacije lokalnih konteksta u procesu pregovaranja o riziku.

Ključne riječirizik, NIMBY, javnost, socijalna teorija rizika.