Stigmatizacija osoba devijantnog ponašanja - Istraživanje stavova studenata

Ur.: 24. ožujka 2003.
Pr.: 10. travnja 2003.
Izvorni znanstveni članak

U radu se analiziraju stavovi studenata Pravnog fakulteta u Rijeci dobiveni anonimnim anketiranjem o prihvaćanju različitih kategorija osoba devijantnih osoba oba spola (bivših alkoholičara, narkomana, zatvorenika, homoseksualnih osoba i psihijatrijski hospitaliziranih osoba). Prigodni uzorak čini ukupno 357 redovnih studenata sve četiri godine Pravnog fakulteta, što je 36,32 % ukupne studenske populacije navedenih studenata na Pravnom fakultetu u Rijeci. Anketa se sastojala od ukupno 77 pitanja usmjerenih dobivanju odgovora o društvenoj prihvaćenosti navedenih, nesumnjivo marginaliziranih i stigmatiziranih grupa na razini društvenih odnosa, i to prije svega emocionalnih i interakcijskih veza. Najveće društveno neprihvaćanje studenti su pokazali prema osobama koje su bile hospitalizirane u psihijatrijskim ustanovama i prema bivšim zatvorenicima. Provedena analiza dobivenih odgovara na ovom uzorku iako se radi o stavovima određene kategorije osoba - studenata Pravnog fakulteta u Rijeci - ukazuje na potrebu općenitog osvješćivanja i senzibiliziranja javnosti o problematici stigmatiziranih osoba u svrhu što većeg toleriranja "drugačijih".

Ključne riječistavovi studenata, stigmatizacija, devijantna ponašanja.