Stigmatizacija seksualnih delikata

Ur.: 27. veljače 2003.
Pr.: 31. ožujka 2003.
Pregledni znanstveni članak

20. stoljeće unijelo je puno svjetla u područje seksualne delinkvencije. Napravljena su brojna istraživanja u području seksualne viktimizacije, aktivnosti u smjeru što veće senzibilizacije javnosti o neprihvatljivosti seksualnog nasilja, studije o obilježjima počinitelja, utjecaju viktimizacije na žrtvu, sekundarnoj viktimizaciji žrtve, adekvatnom tretiranju žrtve, diferenciranim tretmanima počinitelja itd. Dodatni poticaj istraživanjima, politici sankcioniranja i prevenciji recidivizma dalo je suočavanje s problemom seksualnog iskorištavanja djece. Danas formalna društvena reakcija koristi jedan ili kombinaciju nekog od sljedećih pristupa: zatvaranje, institucionalni tretman, liječenje (mentalne institucije), kemijska terapija (kastracija) i društveni nadzor (registri, izvještavanje javnosti). U kontekstu svrhe kažnjavanja u suvremenom društvu postavlja se pitanje ravnoteže između građanskih prava počinitelja i zaštite društva. Centralnu ulogu u postizanju te ravnoteže ima procjena rizičnosti konkretnog počinitelja koja nosi određena pitanja etičnosti. Može se postaviti pitanje do kuda sežu ovlasti države u pokušaju kontroliranja ponašanja pojedinaca, odnosno, koja je realna vrijednost nekih specifičnih formalnih rješenja iz ovog područja. Pretvara li sama država počinitelja u potencijalnu žrtvu? Koja je svrha takve postpenalne i posttretmanske stigmatizacije? Može li država pronaći univerzalan odgovor na tako heterogenu populaciju? Seksualna delinkvencija je zajednički nazivnik za vrlo različite pojavne oblike seksualne viktimizacije, što podrazumijeva i različite strategije u pronalaženju što učinkovitije formalne društvene reakcije. Je li stigmatizacija doista dio te reakcije?

Ključne riječiseksualna delinkvencija, formalna društvena reakcija, ljudska prava.