Pravna narav prijelaznih odredbi i produžena primjena pravnih pravila sadržanih u kolektivnom ugovoru

Dr. sc. Marinko Đ. Učur, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 331.106.24
Ur.: 16. siječnja 2004.
Pr.: 28. siječnja 2004.
Prethodno priopćenje

Novi su pravni odnosi realnost i nastaju na temelju važećih pravnih normi među brojnim pravnim subjektima. Ti odnosi imaju svoj postanak, trajanje i prestanak. Kada prestane važenje jednog pravnog propisa ne prestaju pravni odnosi nastali temeljem tog propisa.

Iz tih odnosa mogu nastati i sporovi koji se mora (ili treba) razriješiti. Pravna sigurnost nalaže da se postave pravila po kojima će se to učiniti.
U tom smislu značajne su općenito, a u nomotehnici posebno, prijelazne odredbe u sadržaju propisa koje daju odgovore kako riješiti takve odnose i sporove.
O tim pravilima i normama u prijelaznim odredbama riječ je u ovom radu, u kome se polazi od osnovne postavke da postupak ostvarivanja i zaštite prava započet prije stupanja na snagu novog propisa treba dovršiti po odredbama propisa koje su bile temelj konstituiranja odnosa koji se zaštićuju.
U posebnom dijelu riječ je o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnom ugovoru.

Ključne riječiprijelazne odredbe, nomotehnika, ostvarivanje prava, zaštita prava,
kolektivni ugovor