Europski sud pravde i njegova uloga u reformama sustava neposrednog oporezivanja

Mr. sc. Nataša Žunić-Kovačević, znanstvena novakinja
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 341.645::061.1EU
Izvorni znanstveni članak

Činjenica je da Europski sud pravde (European Court of Justice) rješava sve veći broj slučajeva iz područja oporezivanja, posebice neposrednoga. Sve se više European Court of Justice potvrđuje kao najveći autoritet u provjeri nacionalnih poreznih zakonodavstava spram pravnog poretka EU. To je i jedan od razloga da si postavimo pitanje - je li možda ECJ najmoćnija snaga koja primjenom načela prava EU uzrokuje i ubrzava prijeko potrebne nacionalne porezne reforme? Opravdano je i upitati se kreira li ta institucija u ispunjavanju svoje zadaće nova porezna načela? To su samo neka od pitanja na koja smo pokušali dati odgovor.

Ključne riječi: ECJ, neposredni porezi, pravna načela i pravo EU, reforme poreznih sustava.