Sustav propisivanja kazne zatvora u Kaznenom zakonu i Kaznenom zakoniku (de lege lata i de lege ferenda)

Dr. sc. Leo Cvitanović, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

UDK: 343.26::343.2/.7(497.5)(094.5)Pregledni znanstveni članak

Relativno je malo znanstvenih i stručnih radova koji obrađuju temu zakonskog propisivanja kazne zatvora. Ne ulazeći a priori podrobnije u razloge zašto je tome tako, valja se zadržati na konstataciji da u hrvatskoj znanstveno-stručnoj bibliografiji posljednji rad ove vrste datira iz kasnih osamdesetih godina prošlog stoljeća i od onda se o tome više nije pisalo. To bi trebalo značiti da je odnosna tema apsolvirana i da više nema potrebe njome se posebno baviti. No je li stvarno tako? Analiza sustava sankcija Kaznenog zakona (s osvrtom na posljednju, ukinutu novelu) pokazuje da to nije slučaj. Koji su onda stvarni razlozi njezinom zanemarivanju i s kakvim posljedicama?

Ključne riječi: kazneno pravo, kriminalna politika, zakonsko propisivanje kazne