United States Opposition to the International Criminal Court

Ivana Radačić, M.Ph., LL.M.

UDK: 341.492.2::327
Stručni članak

Članak kritički analizira negativan stav Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prema Međunarodnom kaznenom sudu (Sud), te posljedice takvog stajališta na učinkovitost i integritet Suda i međunarodnog pravnog poretka. Članak razmatra rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, kojima se članovi mirovnih snaga UN-a izuzimaju iz nadležnosti Suda (a donesene su na prijedlog i inzistiranje SAD-a), te bilateralne ugovore koje SAD sklapa s državama svijeta, a kojima se američki državljani izuzimaju iz nadležnosti Suda. Članak tvrdi da ovakvi postupci SAD-a, čiji je cilj uspostava dva paralelna sustava međunarodne pravde (jedan kojih bi vrijedio za američke državljane, a drugi za ostatak svijeta), umanjuju jednu od najbitnijih karakteristika Suda, naime, njegov širok jurisdikcijski opseg i potencijalnu univerzalnu nadležnost. Postupci SAD-a šalju poruku da načela jednakosti pred zakonom, vladavine prava i zaštite ljudskih prava nisu univerzalne vrijednosti. Postupci SAD-a, na taj način, mogu imati ozbiljne posljedice za kredibilitet i učinkovitost Suda i međunarodnog prava. Međunarodna zajednica mora stoga zauzeti jasan stav protiv takvog ponašanja, a Sud mora obavljati svoje dužnosti neovisno o političkim pritiscima.

Prvi dio članka ukratko opisuje povijesni razvoj odnosa između SAD-a i Suda. Drugi dio analizira rezolucije Vijeća sigurnosti, a treći dio bilateralne ugovore. Članak završava analizom posljedica postupka SAD-a na integritet Suda i međunarodnog pravnog poretka.

Ključne riječi: SAD i Međunarodni kazneni sud, dvostruki kriteriji međunarodne pravde, izuzeće članova mirovnih snaga UN-a od nadležnosti Suda, Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1422(2002), 1487(2003) i 1497(2003), izuzeće američkih državljana od nadležnosti Suda, bilateralni ugovori o imunitetu, legalnost i posljedice američkih akcija.