Europska Uredba o insolvencijskim postupcima

Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

UDK: 347.427::061.1EU
Izvorni znanstveni članak

Europska Uredba o insolvencijskim postupcima predstavlja u ovom trenutku jedan od najdorađenijih regulacijskih instrumenata na području međunarodnog insolvencijskog prava. U radu se analiziraju njezina osnovna rješenja u odnosu na pretpostavke i način priznanja insolvencijskopravnih odluka, u odnosu na određenje mjerodavnog prava za pojedine pravne posljedice otvaranja insolvencijskog postupka, nadalje u odnosu na reguliranje tzv. partikularnih i sekundarnih insolvencijskih postupaka, te u odnosu na odredbe koje bi, osobito stranim vjerovnicima, trebale olakšati saznanje za otvaranje insolvencijskog postupka u nekoj državi članici, kao i prijavu njihovih tražbina u tom postupku.

Ključne riječi: Europska konvencija o insolvencijskim postupcima, priznanje stranih insolvencijskih postupaka, mjerodavno pravo u međunarodnom insolvencijskom pravu, glavni insolvencijski postupak, partikularni insolvencijski postupak, sekundarni insolvencijski postupak.