Posjed prava u povijesnom i suvremenom značenju

Dr. sc. Slavica Krneta, redoviti profesor
Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu
UDK: 347.251
Ur.: 26. svibnja 2003.
Pr.: 17. lipnja 2003.
Izvorni znanstveni članak

Za rimske pravnike mogao se posjed (possessio) vršiti samo na stvarima, pa prema tome klasično rimsko pravo nikada nije stvorilo pojam posjeda prava.
Pojam quasi possessio nastao je kasnije, da bi se zadovoljile praktične potrebe za zaštitom faktičke vlasti na stvari, koja je vršena kao i kod posjeda, ali kojoj nedostaje animus rem sibi habendi.
Tek u općem pravu, u feudalnopravnom okruženju, kao i pod utjecajem kanonskog prava, razvio se do nevjerojatnih razmjera posjed prava. U radu se podvlači uska veza s feudalnim odnosima koje karakterizira sustav brojnih povlastica, privilegija i prava koji su bili ishodište ekonomskih koristi za privilegiranog. Osiguranju ovih koristi nije mogao poslužiti posjed stvari koja je bila daleko, u tuđim rukama, već posjed prava.
U okvirima klasične koncepcije posjeda, posjed prava dobio je najveće značenje u austrijskom pravu, daleko veći nego u francuskom, čija teorija ne spominje posjed prava. Ipak, posjed prava je korisno poslužio austrijskoj praksi, jer je pomoću njega proširena posjedovna zaštita i na detentore.
Moderna koncepcija posjeda s širokim pojmom faktične vlasti, koja primarno pripada neposrednom i posrednom posjedniku, nije imala potrebu za pojmom posjeda prava. U suvremenim uvjetima života, stvari, u pravilu, ne drži u posjedu vlasnik, prema čijem je vanjskom ponašanju klasična koncepcija i određivala pojam posjeda, već je u rukama brojnih osoba koje u visoko razvijenom kapitalizmu organiziraju i upravljaju procesom proizvodnje i drugim gospodarskim aktivnostima.
Zakoni kojima je uređeno stvarno pravo u državama sljednicama bivše Jugoslavije, usvojili su, slično Zakonu o vlasničkopravnim odnosima SFRJ iz 1980., po ugledu na njemačko pravo, modernu koncepciju posjeda, ali su, ipak, zadržali i posjed prava, ograničen samo u odnosu na stvarne služnosti. Jedino je slovenski Stvarnopravni Zakonik, iz 2002., oblikovao posjed i njegove vrste i bez posjeda prava.
U radu se predlaže napuštanje pojma posjeda prava kao anakronizma jer širokim tumačenjem pojma faktične vlasti na stvari može se i kod služnosti osigurati posjedovna zaštita.

Ključne riječi: posjed prava, quasi possessio, opće pravo, tradicionalna koncepcija, moderna koncepcija, slovenski Stvarnopravni Zakonik.