Prigovori o nenadležnosti i o nedopustivosti pred nekim međunarodnim sudbenim tijelima

Dr. sc. Vladimir-Đuro Degan, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 341.6
Ur.: 25. veljače 2003.
Pr.: 24. lipnja 2003.
Izvorni znanstveni članak

Dopustivost tužbe (ili kaznenoga slučaja) nije poznata u našemu pravu pod tim imenom, niti u istom opsegu kao pred nekim međunarodnim sudbenim tijelima. U međunarodnoj se praksi ona ponekad isprepliće s nadležnošću suda u pitanju. Da bi se taj problem svestrano objasnio, ovdje se najprije raspravlja o nadležnosti, a potom o dopustivosti, u postupcima pred Međunarodnim sudom u Haagu, Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu, te (stalnim) Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu. Na koncu se izvodi zaključak.

Ključne riječi: dopustivost i nadležnost, dopustivost zahtijeva za reviziju presude, fin de non recevoir, prethodni prigovor, Međunarodni sud, Europski sud za ljudska prava, Međunarodni kazneni sud.