Dopuštenost zahtjeva protiv Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava

Ur.: 25. travnja 2003.
Pr.: 27. svibnja 2003.
Izvorni znanstveni članak

Republika Hrvatska prihvatila je, zajedno s drugim europskim državama, nadležnost Europskog suda za ljudska prava da prima zahtjeve zbog kršenja Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Da bi zahtjevi bili dopušteni, moraju ispunjavati uvjete predviđene člankom 34. i 35. Konvencije. U suprotnom, Sud ih odbacuje kao nedopuštene. U praksi Suda veliki dio svih zaprimljenih tužbi doživi upravo takvu sudbinu.
Zahtjevi protiv Hrvatske, nažalost, također bivaju proglašeni nedopuštenima iz formalnih razloga, što ukazuje na nužnost obrazovanja naših građana i pravnih stručnjaka koji ih zastupaju pred Sudom da nauče pravila po kojima Sud radi. Dosadašnje iskustvo, naime, nedvojbeno je dokazalo da poznavanje Konvencije nije potpuno bez poznavanja prakse Suda.
Sudjelovanje Hrvatske u postupcima pred Europskim sudom nikako nije samo sebi svrha, već to mora biti dio nastojanja da se u Hrvatskoj izgradi učinkoviti sustav sudske zaštite ljudskih prava u skladu s europskim standardima koji danas predstavljaju najdalji doseg u tom području.

Ključne riječi: ljudska prava, Europski sud za ljudska prava, Europska konvencija za ljudska prava, dopuštenost zahtjeva.