Dječji rad u svjetlu članka 7. Europske socijalne povelje - Prilog prilagodbi hrvatskog pravnog sustava odredbama Povelje

Dr. sc. Vilim Herman, izvanredni profesor
Mario Vinković, dipl. iur., mlađi asistent
Pravni fakultet Sveučilišta u Osijeku
UDK: 36(4)(094.2)
331.101.234
Ur.: 20. ožujka 2003.
Pr.: 31. ožujka 2003.
Izvorni znanstveni članak

Europska socijalna povelja Vijeća Europe, sastavljena u Strasbourgu 1961. godine, iako ju je Republika Hrvatska potpisala, još uvijek nije sadržajem svojih rješenja integrirana u hrvatski pravni corpus. Autori su stoga pokušali analizirati sadržaj članka 7. Povelje kroz prizmu sve prisutnijeg dječjeg rada na europskom tlu.
Naime, upravo višeslojnost njegovih pojavnih oblika dodatno otežava pokušaje jedinstvenog definiranja pojma dječjeg rada za potrebe univerzalne primjene u međunarodnoj zajednici te u okviru različitih međunarodnih organizacija. Nameće se, stoga, zaključak kako se izvori Vijeća Europe, Međunarodne organizacije rada i Ujedinjenih naroda međusobno nadopunjuju, pokušavajući dati adekvatan pristup zaštiti djeteta od različitih nedopustivih oblika ekonomskog iskorištavanja.
U svjetlu privođenja kraju postupka prilagodbe hrvatskih legislativnih rješenja odredbama Europske socijalne povelje, riječ je o malenom doprinosu analizi izvora, čija povijest bilježi više od četrdeset godina svoga postojanja i evolutivnog razvoja u promicanju socijalnih i radnih prava radnika. Ostaje nada kako će ovaj prilog potaknuti državne strukture na dovršetak prilagodbe unutarnjeg zakonodavstva Republike Hrvatske odredbama Povelje, prije no što i ona sama postane reliktom prošlosti i davna sjena nove revidirane verzije.

Ključne riječi: dječji rad, nedopustiv dječji rad, dopustiv dječji rad, višeslojnost pojavnih oblika dječjeg rada, prava djeteta, Europska socijalna povelja