Povežite se s nama:
 
Poruka

Naslovnica

Sticanje svojine od nevlasnika na poverenoj stvari u jugoslovenskom i uporednom pravu


Dr. sc. Nina Planojević, docent 
Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu
UDK: 347.51::342.1
Ur.: 27. veljače 2003.
Pr.: 9. svibnja 2003. 
Izvorni znanstveni članak
 
 
 
Budući da je stjecanje vlasništva od nevlasnika na povjerenim stvarima pravilo, a na nestalim u svim državama (osim Italije) iznimna ili nedopuštena situacija, autor smatra da je od posebne važnosti točno odrediti šta se podrazumijeva pod povjeravanjem stvari od strane vlasnika otuđitelju. Analizirajući regulativu ovog pitanja u pravnim sustavima 11 država, on zaključuje da zakonodavci uređuju povjeravanje stvari primjenom jedne od sljedeće tri metode: pozitivne, negativne ili kombinirane. 
Rezultat autorovih analiza je i konstatacija da su danas u Europi prisutna dva koncepta povjeravanja: uži i širi. Po užem konceptu poverenom se smatra samo ona stvar koja je otuđitelju predata na osnovi nekog od pravnih poslova kojima se ne pribavlja vlasništvo. Po širem konceptu, pored navedenog, povjerenom se smatra i svaka druga stvar koja je iz vlasnikova posjeda izašla njegovom voljom (dobrovoljno), bez obzira kako se to dogodilo.
Baveći se titulusom i modusom posjedom otuđitelja u ovom kontekstu, autor smatra da titulus ne mora biti punovažan, ali ne smije biti zaključen od strane poslovno nesposobnog vlasnika ili pod utjecajem prijetnje ili prinude prema njemu. Posjed otuđitelja mora biti nesamostalan i, načelno, ne bi trebao biti stečen s manom.
Pošto i pozitivna i negativna metoda imaju svojih nedostataka, autor najprihvatljivijim smatra kombiniranu metodu za određivanje pojma povjerene stvari. Da li će povjeravanje biti definirano u skladu s užim ili širim konceptom autor smatra manje značajnim. 
 
Ključne riječi: vlasništvo, originarno stjecanje vlasništva.
 
 
.