Zadržanje prava vlasništva kao efikasno sredstvo osiguranja vjerovnika u zemljama nastalim disolucijom SFRJ (Republika Hrvatska, Republika Slovenija, BiH)

Dr. sc. Meliha Povlakić, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Sarajevu
UDK: 347.764
347.232.3
Ur.: 28. svibnja 2003.
Pr.: 23. lipnja 2003.
Izvorni znanstveni članak

Jedan je od osnovnih zadataka zemalja u tranziciji izgradnja funkcionalnog i efikasnog sistema osiguranja vjerovnika, pri čemu mobilijarna sredstva osiguranja igraju posebnu ulogu. Za razliku od registrirane zaloge i fiducijarnog vlasništva, zadržanje prava vlasništva u ovom zemljama nema veće praktično značenje niti je izazvalo interes doktrine. Pri tome se radi o institutu koji veoma efikasno može osigurati isporučioca robe koji robu prodaje na kredit. Primjeri za takvo djelovanje uzeti su iz njemačkog, francuskog i engleskog prava, pri čemu se moglo zaključiti da bez obzira na sve različitosti ovih pravnih poredaka (koncepcija posjeda, prenosa vlasništva, uloge savjesnosti u prometu) u odnosu na bitne aspekte ovog instituta postoje slična rješenja. Autor u radu testira upotrebljivost rješenja njemačkog prava u pravnim porecima Hrvatske, Slovenije i BiH. Analizirana su ključna pitanja ovog instituta - publicitet, namirenje, djelovanje prema trećima. Posebna je pažnje posvećena djelovanju ovog instituta u stečaju prodavatelja, ali i kupca. U Hrvatskoj je izvršena, a u BiH je u toku, reforma stečajnog prava po uzoru na njemačko pravo. Izvršeno je preuzimanje određenih rješenja, ali ne u potpunosti, tako da se može izgubiti smisao pojedinih odredaba (npr. pravo izbora stečajnog upravitelja u situaciji da je nad kupcem koji je kupio uz zadržanje prava vlasništva otvoren stečaj nije u potpunosti uređeno kao u njemačkom pravu). Autor se zalaže za pružanje zaštite kupcu kao titularu prava u očekivanju, što bi između ostalog podrazumijevalo da pravo na raskid ugovora od strane prodavatelja bude uređeno drugačije od redovnog režima raskida ugovora, osobito u situaciji da je kupac potrošač.

Ključne riječi: zadržanje prava vlasništva, pactum reservati dominii, prethodno vlasništvo, potonje vlasništvo, ograničenje prava vlasništva na osnovi pravnog posla, bezposjedovna sredstva osiguranja.