Odgovornost države za štetu kao vid pravne odgovornosti

Prof. dr sc. Nataša Mrvić-Petrović, naučni savjetnik
Institut za uporedno pravo u Beogradu
Dr. sc. Zdravko Petrović, docent
Fakultet za poslovno pravo u Beogradu
UDK: 347.51:342.1
Ur.: 27. veljače 2003.
Pr.: 9. svibnja 2003.
Prethodno priopćenje

U radu je analiziran fenomen izvanugovorne odgovornosti države za štetu nastalu građanima u vršenju službe (nezakonitim ili nepravilnim aktima državnih organa). Podsjetivši na povijesne ove pojave i pravne modele u kojima je uobličen kao pravni institut, autori konstatiraju da se odgovornost države mora tretirati kao jedan od vidova pravne odgovornosti. Iako ističu da je odgovornost države izvedena iz odgovornosti štetnika, te da se ne može vezivati za ideju pogreške, autori smatraju da se pravna osnova ovakve "odgovornosti" može u suvremenim uvjetima tražiti u riziku od nastanka štete postupanjem državnih organa ili državnih dužnosnika. Autori upozoravaju na nepovoljne posledice činjenice da u zakonodavstvima država u tranziciji ne postoji dostatna tradicija u pogledu reguliranja ovog instituta kao instituta javnog prava, unatoč njegovom značaju, te da bi u budućem zakonodavstvu trebalo urediti ovaj institut sukladno pravnoj tradiciji i financijskim resursima konkretne države.

Ključne riječi: teorija prava, građansko pravo, upravno pravo, pravna odgovornost,
odgovornost države.