Novi sistem registracije po Zakonu o privrednim društvima Crne Gore

Ur.: 7. ožujka 2003.
Pr.: 10. rujna 2003.
Pregledni znanstveni članak

U ovom radu iznose se osnovne karakteristike registracije privrednih društava po sistemu prijave, inaugurisanom Zakonom o privrednim društvima Crne Gore, u odnosu na dosadašnji normativni sistem. Pri tome se ukazuje na bitne karakteristike tog sistema, novu organizaciju registra, izmijenjeni karakter postupka i ulogu registratora, kao i na podatke i dokumenea koji su predmet registracije i objavljivanja, kao i na djelovanje registracije. Posebno su prikazani karakteristični elementi registracije svakog pojedinog oblika obavljanja privrednih djelatnosti. Pored razlika u odnosu na dosadašnja rješenja, u radu se ukazuje I na usklađenost datih rješenja s odgovarajućim smjernicama Evropske unije.

Ključne riječi: centralni registar, dostavljanje podataka i dokumenata, početna registracija, produženje registracije, registrator, sistem prijave, takse za registraciju.