Revizija protiv presude u svjetlu Nacrta novoga Zakona o parničnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine

Dr. sc. Jozo Čizmić, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu
UDK: 347.95(497.6)
Ur.: 23. veljače 2003.
Pr.: 11. srpnja 2003.
Pregledni znanstveni članak

Autor u radu nastoji, pored objašnjenja samog pojma revizije protiv presude, ukazati i na posebnosti uređenja toga izvanrednog pravnog lijeka u bosanskohercegovačkom postupovnom pravu. Tako se u radu govori o problematici: dopuštenosti revizije; roku za izjavljivanje revizije i odlučivanju o reviziji; razlozima za izjavljivanje revizije; granicama ispitivanja pobijane presude od strane revizijskog suda; iznošenju novota u reviziji; nepravovremenoj, nepotpunoj i nedopuštenoj reviziji; dostavi revizije protivnoj stranci i odgovoru na reviziju; odlučivanju revizijskog suda o reviziji te odnosu između revizije i drugih izvanrednih pravnih lijekova. Autor istodobno ukazuje i na rješenja koja se u svezi s revizijom predviđaju u odredbama Nacrta novoga Zakona o parničnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine, što drži značajnim i zbog toga što je u Hrvatskoj upravo u tijeku rasprava o Noveli hrvatskoga Zakona o parničnom postupku, te bi moglo biti od koristi razmotriti i spomenuta rješenja.

Ključne riječi: revizija.