Izvanugovorna odgovornost države za štetu u pravu Europske zajednice

Dr. sc. Silvija Petrić, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu
UDK: 347.51:342.1
34::061.1EU
Ur.: 27. ožujka 2003.
Pr.: 24. lipnja 2003.
Pregledni znanstveni članak

Rad se bavi problemom izvanugovorne odgovornosti za štetu koja nastaje subjektivnim pravima pojedinaca nastaje zbog povrede normi prava Europske zajednice djelovanjem tijela javne vlasti država članica ili institucija Zajednice. Institut odgovornosti za štetu u pravu Zajednice nastao je i dalje se razvija djelovanjem prakse Europskog suda pravde i predstavlja izraz nastojanja Suda da ostvari načelo potpune djelotvornosti komunitarnog prava. Njegov značaj nije samo u tome što omogućava sveobuhvatniju zaštitu interesa pojedinaca kao subjekata komunitarnog prava, nego posebno u tome što se uspostavljanjem ove odgovornosti prevladavaju neka značajna ograničenja imanentna pravnom poretku Zajednice. Osim toga, uspostavljanje visokih kriterija odgovornosti za povrede prava Zajednice utječe i na povećanje razine zaštite od protupravnih ponašanja državnih tijela u nacionalnim pravima. I konačno, uloga ovog instituta je naročito značajna za proces harmonizacije, tj. usuglašavanja pravnih pravila vezanih za deliktnu odgovornost u pojedinim zemljama Zajednice, odnosno za stvaranje europskog ius commune.

Ključne riječi: odgovornost države za štetu, Europska zajednica.