Povežite se s nama:
 
Poruka

Naslovnica

Uz 70. rođendan prof. dr. sc. Vinka Hlače

UZ 70. ROĐENDAN PROF. DR. SC. VINKA HLAČE
 
 
 
Pravni fakultet u Rijeci prigodnom edicijom Zbornika obilježava 70 godina života prof. dr. sc. Vinka Hlače, poštovanog profesora i znanstvenika. 
U realizaciji ove spomenice sudjeluju brojni autori svojim prilozima sadržajno vezanima uz područje pomorskog i prometnog prava, kojim se profesor Hlača u svojem stručnom i znanstvenom radu najviše bavi. 
Prof. dr. sc. Vinko HLAČA rođen je 17. siječnja 1932. godine u grobničkom selu Lukeži, nedaleko Rijeke, gdje je završio osnovnu školu i proveo djetinjstvo u siromašnoj radničkoj obitelji. Otac lučki radnik i majka grobnička mljekarica odgajali su svoja četiri sina na moralnim zasadama katoličke vjere, usmjeravajući ih prema učenju zanata i školovanju u obližnjem gradu Sušaku. Nakon rata, u kojemu je poginuo njegov najstariji brat, nastavlja započeto školovanje na sušačkoj gimnaziji, iz koje po završetku petog razreda prelazi u srednju ekonomsku školu. Više školovanje započeo je na ekonomskom odjelu Više pomorske škole u Rijeci, koju je završio 1957. godine i odmah nastavio studij prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu. 
Pravni fakultet u Zagrebu diplomirao je 1961. godine, završivši fakultet u manje od četiri godine, stekavši zvanje diplomiranog pravnika, dodatno zvanju pomorskog ekonomista stečenom na Višoj pomorskoj školi. Školovanje i interes usmjeren na pomorstvo odredilo je njegov specijalistički izbor za pomorskog pravnika. Zvanje i znanje stjecao je u pomorskoj privredi Rijeke, gdje je radio najprije u pomorskoj špediciji, onda pomorskom osiguranju i zatim u pomorskoj brodogradnji. Najduži radni staž imao je u brodogradilištu "Viktor Lenac", odakle je i krenuo u nastavnički posao na riječko Sveučilište. Kao sveučilišni nastavnik radio je od 1965. godine honorarno na Ekonomskom fakultetu, kasnije i na Pomorskom fakultetu, a od 1978. godine u stalnom je radnom odnosu na Pravnom fakultetu u Rijeci.
Nakon završenog poslijediplomskog studija na Pravnom fakultetu u Zagrebu na istom fakultetu stekao je doktorat znanosti u području pomorskog prava. Sa stečenim doktoratom znanosti bio je za predmet Pomorsko i općeprometno pravo 1981. godine biran u zvanje docenta, pa onda 1987. godine za izvanrednog profesora do 1999. godine, kada je izabran za redovitog profesora. Na Pravnom fakultetu u Rijeci voditelj je katedre za pomorsko i općeprometno pravo gdje je profesor na predmetu Pomorsko i općeprometno pravo i Pravo zaštite morskog okoliša. Predstojnik je Zavoda za pomorsko i prometno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci, kao posebne ustrojbene jedinice.
Za stručne prakse na riječkim sudovima stekao je uvjete za sudački ispit, kojega je 1964. i položio. Kao sudac stručnjak godinama je bio angažiran u radu Okružnog privrednog suda, danas Trgovačkog suda u Rijeci, i njegovim vijećima za pomorske sporove. Bio je i ponovljeno biran za arbitra Izbranog suda pri Gospodarskoj komori Hrvatske prema postojećoj listi arbitara.
U dva mandata od 1991. do 1995. godine bio je dekan Pravnog fakulteta, a na riječkom Sveučilištu član Senata. Kao profesor pomorskog prava sudjelovao je u radu komisija za pomorsko zakonodavstvo i donošenju Pomorskog zakonika i njegovom noveliranju. Bio je urednik Zbornika Pravnog fakulteta u Rijeci (1988.) i dugogodišnji član njegova uredništva. U matičnom povjerenstvu za područje društvenih znanosti bio je član matičnog povjerenstva za polje pravnih znanosti Republike Hrvatske.
Kao gostujući profesor predavao je na poslijediplomskom studiju Pravo mora, kojega povremeno organizira Pravni fakultet u Splitu. Na ovome fakultetu surađivao je kao istraživač u znanstvenom projektu "Suvremeno hrvatsko pomorsko pravo u uvjetima europske integracije", koji se završio u 1993. godini. 
U realizaciji suradnje između američkih i hrvatskih pravnih fakulteta, koju organizira CEELI (Central and East European Law Initiative) prema programu Sister Law School Program (ABA), boravio je u Sjedinjenim Američkim Državama od 8. II. do 5. III. 1993. Na tom studijskom boravku u Americi bio je po tjedan dana na pravnim koledžima University of Kentacky u Lexingtonu, Northern Kentucky University i Case Western University u Clevelandu, gdje je održao informativno predavanje o novom hrvatskom zakonodavstvu u fazi donošenja novih zakona Republike Hrvatske.
Surađivao je u radu Savjeta za pomorstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, kojega je član, te u radu Društva za proučavanje i unapređenje pomorstva Republike Hrvatske u kojemu je član Upravnog odbora. Aktivno sudjeluje u radu nacionalnih i međunarodnih strukovnih organizacija pomorskih pravnika. Titularni je član Međunarodnog pomorskog odbora (Comité Maritime International), međunarodne organizacije nacionalnih udruga za pomorsko pravo. Kao član Predsjedništva obavljao je do 2000. godine dužnost glavnog tajnika Hrvatskog društva za pomorsko pravo, a od tada je član Nadzornog odbora toga Društva. Član je nadzornog odbora Instituta za ljudska prava u Novom Vinodolskom, član Hrvatske arbitražne udruge i član Hrvatskog pravničkog društva u Rijeci. Od nedavno je redoviti član Akademije pravnih znanosti Hrvatske. Član je Uredništva časopisa Poredbeno pomorsko pravo, Jadranskog zavoda HAZU - Zagreb i njegov stalni suradnik. 
Prof. dr. Vinko Hlača bio je član nacionalne delegacije na međunarodnoj Konferenciji Međunarodnog pomorskog odbora (CMI-a) u Parizu 1990. godine i međunarodne Konferencije istoga odbora u Sydneyu listopada 1994. godine, gdje su predložene međunarodne pomorske konvencije koje usvaja u nacrtu Međunarodni pomorski odbor, a donose međuvladine konferencije u Briselu ili Ženevi.
Vinko Hlača, doajen hrvatskog pomorskoga prava, dokazuje se kao jedan od najboljih poznavatelja prava brodogradnje, suvremene problematike pomorskog dobra i pravnog položaja morskih luka u Republici Hrvatskoj. 
Kao dugogodišnji nastavnik i predani sveučilišni pedagog profesor Hlača prenosio je svoje znanje generacijama studenata i mladih znanstvenika, koji su se tek upoznavali s Pomorskim pravom. 
Profesionalno usmjerenje profesora Vinka Hlače inspirirano je ljubavlju prema Rijeci, primorskom kraju, moru i "malom čovjeku", zbog čega ovog uglednog znanstvenika i omiljenog nastavnika njegove kolege i studenti doživljavaju kao spontanog i iskrenog kolegu i prijatelja.
 
 
                                                                                                           Velinka Grozdanić
 
.