Pomorski agent, prokurist i trgovački zastupnik - sličnosti i razlike (izvorni znanstveni članak)

Dr. sc. Dragutin Ledić, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 347.716/.717.656.61
Ur.: 12. lipnja 2002.
Pr.: 27. lipnja 2002.
Izvorni znanstveni članak

Pravni subjekti (fizičke i pravne osobe) mogu sudjelovati u pravnome prometu i u pravnome životu i na taj način stjecati prava i preuzimati obveze. I dok fizičke osobe to postižu i izravnim, neposrednim sudioništvom pod uvjetom da imaju potpunu djelatnu (poslovnu) sposobnost, pravne osobe uvijek, a u određenim okolnostima i fizičke osobe, to sudioništvo zahvaljuju pravnom institutu zastupanja. O samo jednom dijelu zastupanja, i to onome koji realiziraju pomorski agent, prokurist i trgovački zastupnik, upravo će biti riječi u ovome radu.

Ključne riječi: pomorski promet, zastupanje, pomorski agent, prokurist, trgovački zastupnik, sličnosti i razlike.