Ostvarivanja prava na naknadu ekološke štete

Dr. sc. Axel Luttenberger, docent
Fakultet za turistički i hotelski menadžment
Sveučilišta u Rijeci
UDK: 349.6:347.513
Ur.: 30. travnja 2002.
Pr.: 22. svibnja 2002.
Izvorni znanstveni članak

Načelo da onečišćivač plaća ekološku štetu rezultira nizom problema u njegovu oživotvorenju, budući da danas ne postoji ujednačena definicija štete, te je potrebno identificirati onečišćivača, a posebno je važno i utvrditi visinu zahtjeva. Kada je riječ o štetama u opasnim djelatnostima primjerena je strict liability, a odgovornost na osnovi krivnje vrijedii za štete biorazličitosti. U radu se obrađuje čiji je okoliš i tko ima pravo podignuti tužbu. Uspoređuje se sustav u SAD-u i sustav unutar Europske unije, daje pregled rješenja odgovornosti za štete morskog okoliša po međunarodnim konvencijama i sporazumima pomorske industrije te razmatra osigurateljni pristup. U Hrvatskoj su usvojena temeljna načela ekološkog prava, te su u radu navedeni najvažniji zakoni uz raspravu o pitanjima koja nastaju kod sastavljanja ekološke tužbe. U zaključku, autor ističe mogući sustav sklapanja osigurateljnih ugovora s naslova odgovornosti za ekološke štete, temeljen na načelima uzajamnog osiguranja iz pomorske industrije.

Ključne riječi: naknada štete, ekološka šteta, štete biorazličitosti, odgovornost, osiguranje.