Izravna tužba u pomorskim sporovima - izbor mjerodavnog prava

Dr. sc. Vesna Tomljenović, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 341.932:368.23
Ur.: 18. srpnja 2002.
Pr.: 26. srpnja 2002.
Izvorni znanstveni članak

U odštetnim pomorskim sporovima s međunarodnim elementom oštećeni sve češće za naknadu štete izravno tuže osiguratelja štetnika. Sukladno tome, hrvatska judikatura suočava se s problemom izbora prava mjerodavnog za prethodno pitanje može li oštećeni za naknadu štete izravnu tužiti osiguratelja. Pitanje dopuštenosti izravne tužbe u poredbenom pravu različito je regulirano. Tim više izbor mjerodavnog prava za izravnu tužbu dobiva na svojoj važnosti.
Kako pozitivno hrvatsko međunarodno privatno pravo nema posebno kolizijsko pravilo koje bi riješilo problem sukoba prava za izravnu tužbu u pomorskim sporovima, postavlja se pitanje kako bi trebalo formulirati najpogodnije kolizijsko rješenje u konkretnom slučaju.
U ovom se članku pokušava utvrditi postoje li odredbe i načela hrvatskog međunarodnog privatnog prava, ali i poredbenog međunarodnog privatnog prava, kojima se sudovi moraju rukovoditi rješavajući problem sukoba zakona za pitanje izravne tužbe u pomorskim sporovima.

Ključne riječi: izravna tužba, pomorski sporovi, mjerodavno pravo.