Exclusivity of ICSID's Jurisdiction?

Dr. sc. Eduard Kunštek, viši asistent
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 347.769:339.727.22/.24
Ur.: 17. lipnja 2002.
Pr.: 1. srpnja 2002.
Izvorni znanstveni članak

Isključiva nadležnost Međunarodnog centra za rješavanje ulagačkih sporova?

Ovaj članak posvećen je vrijednom naporu glede određivanja isključive nadležnosti međunarodnog arbitražnog tijela za rješavanje ulagačkih sporova između država i državljana drugih država. Premda je u Konvenciji o rješavanju ulagačkih sporova između država i državljana drugih država dat novi pristup u međunarodnom pravu upravljen na napuštanje pravila o iscrpljivanju domaćeg pravnog puta i ograničavanje prava na pružanje diplomatske zaštite, ona ipak sadrži kompromise s uvriježenim stajalištima u doktrini. Isključiva nadležnost Centra za rješavanje ulagačkih sporova je ozbiljno narušena i modificirana s uvođenjem mogućnosti da stranke uglave "nešto drugo".

Autor se zalaže za uvođenje novih pravila bez izuzetaka te za izravan pristup pojedinaca i pravnih osoba međunarodnim tijelima u svezi s njihovim građanskopravnim sporovima s državama - bez bilo kakvih ograničena ratione materiae i ratione personae koja su sadržana u Washingtonskoj konvenciji iz 1965. godine.

Ključne riječi: Washingtonska konvencija iz 1965., Međunarodni centar za rješavanje
ulagačkih sporova, isključiva nadležnost.