Značenje Međunarodne konvencije o građanskoj odgovornosti u slučaju štete od onečišćenja brodskim gorivom, 2001.

Dr. sc. Ivo Grabovac, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu
UDK:349.6:347.51](094.2.072)
Ur.: 6. ožujka 2002.
Pr.: 10. svibnja 2002.
Prethodno priopćenje

Međunarodna konvencija o građanskoj odgovornosti u slučaju štete od onečišćenja brodskim gorivom, 2001., teži nadopuniti sadržaj Međunarodne konvencije o građanskoj odgovornosti za štetu prouzročenu onečišćenjem uljem (1992.) - CLC. Stoga je i shvatljiv utjecaj CLC na uređenje odnosa u Konvenciji o brodskom gorivu. Ipak, uočavaju se i nužne razlike u regulacijama (npr. definicija "broda", "brodskog goriva" i "goriva" - ulje /oil/, zatim osobito ograničenje odgovornosti, te dodatne odredbe glede obveznog osiguranja ili financijskog jamstva). Osnovni je zadatak u ovom radu objasniti takve razlike. Korisno je za sam učinak Konvencije o brodskom gorivu ukratko prikazati rezolucije koje su prihvaćene na Konferenciji pri izglasavanju te Konvencije (Rezolucija o ograničenju odgovornosti, Rezolucija o promicanju tehničke suradnje i Rezolucija o zaštiti osoba koje poduzimaju mjere u sprječavanju i smanjenju posljedica onečišćenja uljem).

Ključne riječi: Konvencija, brodsko gorivo, odgovornost, onečišćenje uljem.