Prevozne pogodbe: sedanjost in prihodnost slovenskega ter mednarodnega prava

Dr. sc. Marko Pavliha, izvanredni profesor
Fakulteta za pomorstvo in promet, Univerza v Ljubljani
UDK: 347.763
Ur.: 20. ožujka 2002.
Pr.: 1. travnja 2002.
Prethodno priopćenje

Ugovori o prijevozu: sadašnjost i budućnost slovenskoga i međunarodnoga prava

Novo slovensko obvezno pravo i dalje sadrži poglavlje o općem uređenju ugovora o prijevozu, dopunjeno brojnim posebnim propisima i drugim pravnim izvorima. U radu je ukratko prikazano slovensko i međunarodno pravno stanje te razvoj u okviru pojedinačne grane prijevoza, s posebnim naglaskom na odgovornosti prijevoznika. U duhu stalnih promjena, koje donosi moderno globalno gospodarstvo u obliku "turbokapitalizma" i kojima će se morati prilagoditi i pravo, vjerojatno je razumljivo razmišljanje o smislu općeg uređenja ugovora o prijevozu, kao i dvojba o korisnosti dispozitivnoga prava te opravdanost tradicionalnog prava prijevoznika na ograničenje visine svoje odgovornosti. Na kraju su navedeni neki konkretni prijedlozi, koji izgledaju revolucijski, realni, ali i evolucijski.

Ključne riječi: ugovori o prijevozu, obvezno pravo, Slovenija.