Odgovornost prijevoznika u domaćem i međunarodnom prijevozu putnika i prtljage zrakom

Sandra Debeljak - Rukavina, dipl. iur., znanstveni novak
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 347.824.2:656.7.025.2
Ur.: 6. lipnja 2002.
Pr.: 24. lipnja 2002.
Pregledni članak

U radu se prikazuju međunarodni i domaći izvori koji reguliraju materiju odgovornosti prijevoznika za štete koje pretrpe putnici i prtljaga u zračnom prijevozu. Analiziraju se odredbe o odgovornosti prijevoznika iz Zakona o obveznim i stvarnopravnim odnosima u zračnom prometu i odredbe međunarodnih dokumenata i sporazuma donesenih od 1929. godine, kada je donijeta Varšavska konvencija pa do 1999., kada je u Montrealu donesena Konvencija o ujednačavanju nekih pravila za međunarodni prijevoz zrakom. Predlažu se nova zakonska rješenja koja bi slijedila europske i svjetske tendencije u razvoju odredbi o odgovornosti prijevoznika pri prijevozu putnika i prtljage.

Ključne riječi: prijevoz putnika i prtljage zrakom, odgovornost zračnog prijevoznika, tzv. Varšavski sustav, IATA sporazumi IIA i MIA, Pravilnik Vijeća Europske zajednice br. 2027/97., Montrealska konvencija.