Povežite se s nama:
 
Poruka

Naslovnica

Vrste privremenih mjera prema Ovršnom zakonu


Dr. sc. Mihajlo Dika, redoviti profesor 
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
 
UDK: 347.952.6
Ur.: 13. listopada 1998.
Pr.: 23. listopada 1998.
Izvorni znanstveni članak
 
Institut privremenih mjera osiguranja u hrvatskom je pravu radikalno reformiran Ovršnim zakonom iz 1996. Novo uređenje instituta nametnulo je potrebu preispitivanja tradicionalistički određenog pojma privremenih mjera u domaćoj ovršnopravnoj teoriji. U radu se nastoji taj pojam odrediti u novom ključu koji bi pored klasične konzervacijske funkcije instituta izražavao i njegovu anticipacijsku i regulacijsku funkciju. S time u vezi posebna je pažnja poklonjena promjenama u pravozaštitnoj funkciji privremenih mjera - mogućnosti da one budu određene i radi osiguranja nedospjelih, budućih i uvjetnih tražbina te pravnih odnosa i pravnoga reda, odnosno da budu određene i u povodu deklaratornih te konstitutivnih tužbi.
Prigodom obrade osnovnih kategorija privremenih mjera - onih radi osiguranja novčanih i nenovčanih tražbina te nove kategorije tih mjera radi osiguranja pravnih odnosa i pravnoga reda - najprije su razmotrene opće pretpostavke za njihovo određivanje, pri čemu je posebno mjesto dano utvrđenju značenja pojma vjerojatnosti kao kvalitete uvjerenja o njihovom postojanju te pojma opasnosti kao jedne od tih pretpostavaka.
U vezi s pojedinim od navedenih kategorija privremenih mjera obavljena je analiza pravozaštitnih radnji kojima se one neposredno operacionaliziraju - njihova sadržaja, posebnih pretpostavaka za njihovo određivanje i provedbu te njihovih pravnih učinaka.
Zaključno je izraženo uvjerenje da će novo uređenje privremenih mjera u hrvatskom pravu dovesti do bitnog proširenja zone provizorne represivno-preventivne sudske zaštite i povećati razinu njene pravne učinkovitosti.
 
Ključne riječi: privremene mjere, tražbina, vjerojatnost, opasnost, nasilje,nenadoknadiva šteta.
 
.