Procesna ustavna jamstva v pravdnem postopku - prikaz judikature slovenskega Ustavnega sudišča

Mr. sc. Aleš Galič, asistent
Pravni fakultet Sveučilišta u Ljubljani
UDK: 347.722(497.4)(094.9)
        347.98(497.4)(094.9)
        342.4(497.4)(094.9)
Pr.: 14. travnja 1998.
Ur.: 5. svibnja 1998.
Izvorni znanstveni članak

Autor prikazuje stajališta koja je slovenski ustavni sud prilikom rješavanja ustavnih žalbi zauzeo u vezi s ustavnim procesnim garancijama u parničnom postupku. Ustavni sud potvrđuje ustavno pravo na dostup sudovima, ali uz to ustanovljuje da to pravo nije povrijeđeno kad zakon za odlučivanje o civilnim pravima predvidi nadležnost upravnog organa, jer je protiv upravnih akata omogućena sudska zaštita pune jurisdikcije u upravnom sporu. Od velikog značenja su i stavovi Ustavnog suda da nije dovoljno ako je pravo na sudsku zaštitu priznano tek formalno, nego treba da bude omogućeno efikasno i stvarno izvršavanje tog prava bez obzira na imovinsko stanje. Kao ustavno pravo priznato je i pravo na suđenje bez nepotrebnog odlaganja. Zbog povrede tog prava moguće je uložiti ustavnu žalbu i prije zaključka parničnog postupka, ali je po stavu Ustavnog suda prije toga potrebno iscrpiti pravni lijek upravnog spora protiv postupanja parničnog suda, koje povređuje pravo na suđenje bez nepotrebnog odlaganja. Ustavno pravo na žalbu nije povrijeđeno već zbog nepravilne odluke žalbenog suda. Pravu na žalbu kao ustavnom pravu odgovara obveza žalbenog suda da ispita navode žalbe i da se do njih u obrazloženju svoje odluke i opredijeli. Ustav i ne daje pravo na trostupanjsko sudsko odlučivanje. U vezi s pravom na pošteno suđenje autor utvrđuje da iz tog prava izlaze sljedeći elementi: pravo stranke da se u postupku izjasni, zahtjev da rezultat postupka po pravilu ne smije ići na štetu osobe koja u postupku nije mogla sudjelovati, obrazloženje sudske odluke i poštovanje ravnopravnosti parničnih stranaka. Autor zaključuje da stajališta slovenskog ustavnog suda odgovaraju stavovima Europskog suda za ljudska prava i njemačkog ustavnog suda te da uz to nema većih odstupanja od stavova teorije civilnog procesnog prava i sudske prakse parničnih sudova.

Ključne riječi: procesne garancije, parnični postupak, ustavna žalba