Razvitak hrvatskog trgovačkog prava s posebnim osvrtom na prilike u Dubrovačkoj Republici

Dr. sc. Dragutin Ledić, izvanredni profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 347.7(497.5)(091)
Ur.: 15. lipnja 1998.
Pr.: 11. srpnja 1998.
Prethodno priopćenje

Trgovačko pravo u svome povijesnom razvitku prolazilo je kroz različite uvjete nastanka i djelovanja. Autor ovoga rada želi ukazati na povezanost razvitka hrvatskog trgovačkog prava i trgovačkog prava uopće, kako bi i u tom dijelu pokazao neraskidivu povezanost, s jedne strane, između ta dva fenomena, a s druge strane, i neprekinutu nit hrvatskog trgovačkog prava i u vremenima kada nije postojala samostalna hrvatska država. U tome se poglavito oslanja na trgovačko pravo i uopće gospodarske odnose koji su vrijedili u vrijeme Dubrovačke Republike.

Ključne riječi: trgovačko pravo, Hrvatska i svijet, izvorna pravna vrela, Dubrovačka Republika.