Suđenje osnovom pravičnosti, diskreciono ovlaštenje suca i slobodna ocjena dokaza

Dr. sc. Aldo Radolović, docent
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 340.132
Ur.: 4. ožujka 1998.
Pr.: 12. listopada 1998.
Prethodno priopćenje

Naslovljeni rad ima osobitu nakanu da u jednoj raspravi sjedini neke "dodirne točke" materijalnog i postupovnog građanskog prava.
Smatramo to osobnim dugom prema prof. Đuri Vukoviću, ali i izrazom vlastite potrebe i iskustva (sveučilišnog nastavnika i suca) da u mnogim pitanjima rješenja jednog i drugog dijela građanskog prava moraju biti sagledana u njihovoj jedinstvenosti.
Pretežita pozornost bit će ipak posvećena materijalno-pravnoj strani problema, a glede formalno-postupovnog autor se zadovoljava naznakom temeljnih pitanja i njihove sveze sa suđenjem temeljem pravičnosti.
Pritom ne možemo ujedno izbjeći jednu ambivalentnu opasku: pravnici pobliže posvećeni teoriji i praksi građanskog prava svoju profesionalnu karijeru i započinju i završavaju u zazivanju pravičnosti. Sve između tog je - kako izgleda - uzaludno (i nepotrebno) nastojanje u traženju "idealne pravne norme" odnosno "materijalne istine".

Ključne riječi: pravičnost, diskreciono ovlaštenje, slobodna ocjena dokaza, suđenje po pravičnosti.