Leasing - od oblikovanja ekonomske ponude do pravnog obuhvata

Dr. sc. Srećko Jelinić, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Osijeku
UDK: 347.453
        339.187.6
Ur.: 8. rujna 1998.
Pr.: 21. rujna 1998.
Pregledni članak

Autor je predmetni rad podijelio u nekoliko cjelina. U uvodnim razmatranjima upućuje na potrebu i nužnost stalne promjene i osposobljavanja (gospodarskih) poduzetnika i promicanju njihove osposobljenosti za tržišnu utakmicu kojoj su stalno izloženi. Nužnost stalne promjene upućuje i na prihvaćanje brojnih novih oblika pravnih poslova (ugovora), među njima i lizinga. Duboka je gospodarska logika u prihvaćanju lizinga kao posla kojim se premošćuje nedostatak vlastitih sredstava u financiranju investicije ili omogućuje pribavljanje vrijednih, uglavnom, investicijskih dobara visoke vrijednosti i tehnologije. S tim u svezi autor izlaže o ekonomskoj svrhovitosti sklapanja lizing poslova. Ona je po autoru nedvojbena. I stoga lizing posao, kao takav, više i nije potrebno posebno afirmirati - zaključuje autor.
Distinkcija lizinga od sličnih pravnih instituta klasičnog ugovornog prava predmetom je posebne obrade. Pri tomu pozornost je posvećena distinkcijama prema ugovoru o zakupu i ugovoru o prodaji. U mnogim primjerima lizing se pojavljuje kao prikrivena prodaja s osiguranjem vjerovnika upravo pomoću osobitosti lizing posla i stoga autor ovomu daje naglasak. U stvarnosti se zamjećuje i pogrešno razumijevanje ovog posla, njegove biti i svrhovitosti, no unatoč tomu, ova vrst posla dobiva svoje pravo punog građanstva i u nas.
Zaključno se daju ocjene o pojedinim vrstama lizinga, posebno o financijskom i operativnom lizingu, napomene o lizingu u unutarnjem zakonodavstvu te konačna ocjena o budućnosti lizinga u nas. Autor iznosi gledište o uputnosti sastavljanja vodiča za sklapanje ugovora o lizingu, kao svojevrsnog pomoćnog sredstva u sklapanju ovih ugovora.

Ključne riječi: suvremeni trgovački odnosi, pojava novih vrsta pravnih poslova, tipični i atipični neimenovani ugovori, lizing.