Pravni aspekti digitalne transformacije društva

O projektu

Broj projekta:  uniri-drustv-18-252
Datum početka: 7. ožujka 2019.
Datum završetka: 7. ožujka 2022.
Voditeljica: izv. prof. dr. sc. Ana Pošćić

Sadržaj projekta

Digitalizacija preoblikuje i ubrzava ne samo način poslovanja, nego i način razmišljanja. Uz otvaranje neslućenih mogućnosti povezivanja i pristupa u virtualnom prostoru, gdje je sve dostupno na dodir zaslona, nužno se otvara pitanje prijenosa i utjecaja novih tehnologija iz digitalnog svijeta na društvene odnose u 'stvarnom' svijetu. Javlja se dihotomija između ubrzanog razvoja digitalnog svijeta, te ograničenih mogućnosti institucija, zajednica i pojedinaca da absorbiraju ove naizgled neograničene mogućnosti u stvarnom svijetu. Pravo služi očuvanju pravne sigurnosti. Digitalizacija rezultira radikalnim premošćivanjem vremenskih i prostornih razlika o kojima pravo ovisi i bez kojih je njegova svrha ugrožena.

Dosadašnje pravne spoznaje nisu primjerene ubrzanom razvoju i digitalnoj transformaciji društva. Potrebna su istraživanja koja će omogućiti promišljeni daljnji razvoj regulatorne politike i pravnog okvira u hrvatskom i europskom kontekstu. Ovaj projekt okuplja znanstvenike iz europskog, ustavnog, radnog i socijalnog, obiteljskog i kaznenog prava te lingvistike, s ciljem identifikacije specifičnih pravnih izazova i predlaganja mogućih rješenja. Plan je omogućiti sinergijski protok i povezivanje rezultata istraživanja u nizu odabranih područja u kojima se pravo i digitalne tehnologije susreću.

Digitalizacija pridonosi razvoju gospodarstva: digitalno tržište ne poznaje granice i donosi novi pristup gospodarstvu. Umjesto gospodarstva utemeljenog na tržišnom natjecanju, govorimo o gospodarstvu dijeljenja. Propisi koji reguliraju tržišne odnose nisu prilagođeni ekonomiji dijeljenja. Negativni učinci i rizici digitalne transformacije najprije se osjećaju na tržištu rada, jer se mnogi poslovi automatiziraju. Radnopravni odnosi su vezivno tkivo društva. O tim promjenama, tj. o budućnosti rada ovisi sudbina i smjer razvoja socijalnih sustava i obiteljskih odnosa te primjena ustavnih načela i tradicionalnih postupovnih jamstava u digitalnoj transformaciji društva.

Istraživački tim

Prof. dr. sc. Sanja Barić
Izv. prof. dr. sc. Ana Pošćić
Doc. dr. sc. Adrijana Martinović
Doc. dr. sc. Vanja Smokvina
Doc. dr. sc. Sandra Winkler
Doc. dr. sc. Martina Bajčić
Dr. sc. Matija Miloš
Iva Parenta

Postignuća

Znanstveni radovi u okviru projekta:

Bodiroga – Vukobrat, N., Martinović, A., Izazovi pružanja usluga na digitalnom tržištu EU-a -  usluge informacijskog društva i „pozadinske“ usluge, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, vol. 40, br. 1/19., str. 37-58.

Pošćić, A., Europsko pravo tržišnog natjecanja i ekonomija dijeljenja – odabrana pitanja, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, vol. 40, br. 1/19., str. 237-260.

Bodiroga - Vukobrat, N., Pošćić, A., Martinović, A., Izazovi liberalizacije tržišta usluga – pet godina članstva u Europskoj uniji, Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske, vol. X., br. 1/19., str. 1-24.

Bajčić, M., Pravo okrivljenika na tumačenje i prevođenje u kaznenom postupku kroz prizmu recentne prakse Europskog suda za ljudska prava i Suda EU-a, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 69, br. 2/19., str. 223-248.